Parafia św. Jana i Pawła Męczenników
w Katowicach

Kronika

2021

2021-12-31 - FESTYN PARAFIALNY 2021

2021-12-31 - 2021

12 marca

W godzinach przedpołudniowych opuścił parafię Wikariusz ksiądz Sebastian Mazur. W kolejnych miesiącach musimy prosić o pomoc duszpasterską kapłanów spoza parafii. Najwięcej nam pomaga duszpasterz akademicki ks. Krzysztof Nowrot.

 

19 marca

W uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP, w roku św. Józefa w czasie Mszy św. porannej dokonaliśmy poświęcenia odnowionego obrazu św. Józefa, który w odnowionej ramie powrotnie został zawieszony na bocznej ścianie prezbiterium kościoła.

 

Kwiecień

Z powodu epidemii tylko 49 osób może jednocześnie przebywać w kościele, stąd bezprecedensowa decyzja o dystrybucji „wejściówek” na uroczystości Triduum Paschalnego i na kolejne niedziele.

 

8 maja

W związku z epidemią uroczystość I Komunii św. zorganizowana została w sobotę 8 V w ramach Mszy św. odprawianych o 10:30, 12:00 i 13:30.

 

30 maja

Gościmy dzisiaj w parafii przedstawicieli Dzieła Kolpinga w Polsce: Prezesa ks. Jana Nowakowskiego, który wygłosi Słowo Boże oraz pana Michała Twardosza. Zależy nam na powstaniu w naszej parafii Rodziny Kolpinga — stowarzyszenia katolików działających aktywnie na rzecz lokalnej społeczności.

 

3 czerwca

Dzisiaj Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Składamy w tym dniu publiczne świadectwo swojej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu w procesji teoforycznej, która wyrusza sprzed kaplicy św. Barbary po Mszy św. odprawianej o 8.30:

I Ołtarz – ul. Błękitna — odpowiedzialni p. E. Gniłka i p. E. Nieradzik

II Ołtarz — ul. Jabłoniowa — odpowiedzialna p. Borsucka

III Ołtarz — ul. Dębowa u pp. Kawczyk — odpowiedzialna p. Blaszta

IV Ołtarz — ul. Dębowa przy kapliczce — odpowiedzialna p. Krzysteczko.

 

20 czerwca

Gościmy ks. Piotra Chmieleckiego z Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Głosi do nas Słowo Boże i  przedstawia propozycje wsparcia dzieł misyjnych Kościoła w ramach zbiórki: a) starej, niepotrzebnej, zdekompletowanej srebrnej i złotej biżuterii oraz b) 'Dobrych monet' - wszystkich pieniędzy świata, bez różnicy czy aktualnie używanych czy wycofanych już z obiegu. Dziś i w przyszłą niedzielę można również nabyć srebrne dewocjonalia wykonane z wcześniej zebranej biżuterii.

Dzisiaj również XIII Festyn Parafialny na ogrodach farskich w godz. 15:00-21:00.

 

27 czerwca

Uroczystość Odpustowa. Kazanie odpustowe głosi nasz były wikariusz ks. Łukasz Zagórski.

 

25 lipca

Dzisiaj przypada wspomnienie św. Krzysztofa — patrona kierowców. W związku z tym po Mszach świętych udzielamy błogosławieństwa Bożego kierowcom, ich samochodom i innym pojazdom mechanicznym. Przy tej okazji będzie można złożyć ofiarę na pojazdy misyjne.  

 

28 lipca

Z okazji I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych została odprawiona w ich intencji Msza św. o 9:00. Po Mszy św. w Domu Parafialnym odbyło się spotkanie przy stole.

 

1 sierpnia

Rozpoczynamy miesiąc sierpień, w którym zachęcamy do trzeźwości i abstynencji. Na klęczniku przed grotą MB jest wystawiona parafialna Księga Trzeźwości.

 

28 sierpnia

Witamy w naszej wspólnocie parafialnej nowego Księdza Wikariusza Marcina Leszczyńskiego. Życzymy ks. Marcinowi mocy Ducha Świętego w pełnieniu posługi kapłańskiej wśród nas.

 

9 września

Dzisiaj o 18:00 została odprawiona Msza św. w int. członków działających w parafii następujących grup formacyjnych: Dzieci Maryi, Ministrantów, Ruchu Światło-Życie, Scholi Gregoriańskiej, grupy Katechezy Dorosłych, Kręgu Biblijnego, Róż Różańcowych, Czcicieli Miłosierdzia, Zespołu Charytatywnego, Projektu Newpastoral, Wspólnoty Krwi Chrystusa, Grupy Misyjnej i Rady Parafialnej.

 

26 września

Ks. Abp Wiktor Skworc ustanowił dzisiaj nadzwyczajnymi szafarzami Eucharystii dwóch naszych parafian: panów Jana Chwałka i Damiana Maciąga. Nowym szafarzom życzymy Bożego błogosławieństwa w pełnieniu posługi, a parafian prosimy o życzliwe jej przyjęcie.

 

3 października

Dzisiaj w naszym kościele w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Mistrzowie Modlitwy Muzyką” wysłuchaliśmy dzieła Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu”.

 

17 października

Obchodzimy Uroczystość 119 Rocznicy Poświęcenia Naszego Kościoła. O 16:00 odprawiliśmy Mszę św. w int. Parafian. Po Mszy św. — z okazji urodzin naszego kościoła — chór „Ogniwo” wystąpił w koncercie religijnych utworów polskich i zagranicznych kompozytorów.

 

24 października

Gościmy dzisiaj w naszej parafii ks. Ryszarda Górowskiego, promotora misji zgromadzenia Księży Marianów, wieloletniego misjonarza w Rwandzie i Kamerunie. Głosi do nas Słowo Boże i prezentuje w kościele wystawę misyjną i afrykańską sztukę religijną. Po Mszach św. mieliśmy okazję złożyć ofiary na pomoc w leczeniu dzieci z chorób układu pokarmowego i malarii z misji w Atok, gdzie znajduje się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kamerunie, na pomoc w dożywianiu dzieci w misji Nyakinama w Rwandzie oraz na pomoc w budowie kościoła p.w. Św. Jana Pawła II w Minkama w Kamerunie. O 17:00 w Domu Parafialnym odbyło się spotkanie z naszym Gościem, który przygotował niespodziankę dla wszystkich uczestników w postaci prezentacji filmu o misjach w Rwandzie. Film dotykał również trudnego okresu wojny w tym afrykańskim kraju.

 

20 listopada

O 10:00 w naszej archikatedrze rozpoczyna się uroczystość beatyfikacji Sł. B. Jana Machy. Na tym historycznym wydarzeniu nie brakuje również naszych parafian.

 

Grudzień

Uroczystym Triduum inaugurujemy w parafii 9-letnią Nowennę przed Jubileuszem 200-lecia objawienia przez Niepokalaną Cudownego Medalika. W ramach Nowenny — w nieustalonym jeszcze terminie — Parafia będzie przeżywać peregrynację Cudownego Medalika, gromadzić się też będziemy na comiesięcznych nabożeństwach 27 dnia miesiąca.

 

GALERIA - BOŻE CIAŁO 2021

2020

2020-12-31 - BOŻE CIAŁO 2020

DC0A6517 (1) DC0A6550 (1) DC0A6593 (1) DC0A6674 (1) DC0A6679 (1) DC0A6692 (1) DC0A6717 (1) DC0A6747 (1) DC0A6794 (1) DC0A6798 (1) DC0A6804 (1) DC0A6806 (1) DC0A6815 (1) DC0A6825 (1) DC0A6856 (1) DC0A6917 (1) DC0A6936 (1) DC0A6955 (1) DC0A6964 (1) DC0A6991 (1) DC0A7006 (1) DC0A7011 (1) DC0A7058 (1) DC0A7083 (1) DC0A7096 (1) DC0A7109 (1) DC0A7138 (1) DC0A7149 (1) DC0A7167 (1) DC0A7243 (1) DC0A7276 (1) DC0A7314 (1)

2020-04-23 - 2020

2 lutego

Święto Ofiarowania Pańskiego

 

Dziś w naszej świątyni odprawiona została Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, podczas której poświęcone zostały gromnice.

 

 

9 lutego

 

Dziś gościliśmy w naszej parafii budowniczego kościoła pw. MB Częstochowskiej w Rybniku, księdza proboszcza Krzysztofa Szymańskiego, który wygłosił Słowo Boże. Po Mszy Świętej przed kościołem mogliśmy złożyć ofiary na budujący się kościół, który jest budowany jako votum dla Matki Bożej za łaski wyproszone przez śląskich pielgrzymów na Jasnej Górze.

 

23 lutego

 

Dziś gościliśmy w naszej parafii pana Konrada Ciempkę, który jest dyrektorem Biura Regionalnego PKWP w Krakowie. Zapoznał nas on z sytuacją prześladowań chrześcijan, a po Mszy Świętej poprosił o ofiary na realizację projektów humanitarnych i pastoralnych na Bliskim Wschodzie.

 

26 lutego

Środa Popielcowa

 

Dziś w całym kościele rozpoczynamy okres Wielkiego Postu.

 

 

8 marca

 

Od dzisiejszej niedzieli, aż do odwołania, po każdej Mszy Świętej będziemy trwać na 15-minutowej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji oddalenia od naszej Ojczyzny zagrożenia epidemią i o uwolnienie wszystkich chorych ludzi na całym świecie od skutków zakażenia koronawirusem.

 

 

12 marca

 

Jeden z najtrudniejszych dni Kościoła w Polsce. W związku z epidemią COVID-19 tego dnia na terenie naszej Archidiecezji i w całej Polsce wprowadzono ograniczenia w uczestnictwie wiernych w nabożeństwach i Mszach Świętych. 

 

Metropolita Katowicki udzielił dyspensy

od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej w archidiecezji katowickiej

 

W ślad za Zarządzeniem nr 1/2020 Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r., mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym archidiecezji katowickiej:

  • osobom w podeszłym wieku,
  • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
  • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  • osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, a także w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.


† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki

Katowice, 12 marca 2020 r.

 

Od tego momentu już jest tylko trudniej. Z dniem 29 marca br. dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania. Obrzędy pogrzebu zostały ograniczone do stacji wyłącznie przy grobie w udziałem najbliższych członków rodziny w liczbie nie większej niż 5 osób. Arcybiskup katowicki zarządził aż do odwołania celebrowanie wszystkich Mszy świętych i Triduum Paschalnego bez obecności wiernych. 

 

 

22 marca

Niedziela Radości

 

Dzisiejsza IV Niedziela Wielkiego Postu jest zwana Niedzielą Radości - Laetare. Zamiast szat w kolorze fioletowym używa się koloru różowego.

Nazwa niedzieli - Laetare pochodzi od pierwszych słów antyfony na wejście: Lætáre, Ierúsalem, et convéntum fácite omnes qui dilígitis eam: gaudéte cum lætítia, qui in tristítia fuístis: ut exsultétis et satiémini ab ubéribus consolatiónis vestræ. Lætátus sum in his quæ dicta sunt mihi: in domum Dómini íbimus.  Co się tłumaczy: Wesel się, Jeruzalem! A wszyscy, którzy ją miłujecie, śpieszcie tu gromadnie. Cieszcie się i weselcie, którzyście się smucili, radujcie się i nasyćcie się z piersi pociechy waszej. Uradowałem się, gdy mi powiedziano: Pójdziemy do domu Pańskiego.

 

Chyba najtrudniejsza Niedziela Radości w historii kościoła w Polsce od czasów II wojny światowej ….

 

5 kwietnia

Niedziela Palmowa

 

W związku z obowiązującym stanem epidemii nie ma możliwości skorzystania z sakramentu pokuty w zwyczajnej formie …

 

12 kwietnia

WIELKANOC

 

Liturgia Triduum Paschalnego, Wielkanocy i Oktawy Wielkanocy jest sprawowana przez samych kapłanów, bez udziału wiernych.

 

19 kwietnia

 

Nadal obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. Według najnowszego rozporządzenia Arcybiskupa katowickiego od 20 kwietnia na każdej Mszy w naszym kościele może uczestniczyć 65 osób tylko w wyznaczonych miejscach. Pierwszeństwo mają osoby związane z intencją mszalną.

 

20 kwietnia

 

Dziś podczas wieczornej Mszy Świętej modliliśmy się w intencji księdza Bogdana z okazji Jego urodzin.

Księże Bogdanie, Darów Duch Świętego na każdy dzień i zdrowia w tak trudnych dla wszystkich czasach epidemii.

 

 

28-30 maja

 

Tylko wirtualnie mogliśmy brać udział w Piekarskim Triduum przed pielgrzymką mężczyzn i młodzieńców w Piekarach Śląskich w czasie peregrynacji Monstrancji Pokoju z Medjugorie.

 

11 czerwca

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

 

Z powodu ograniczeń epidemicznych w tym roku tradycyjna procesja odbyła się po Sumie odprawionej w intencji Parafian i była ograniczona jedynie do terenu wokół naszego kościoła.

 

21 czerwca

Uroczystość Odpustowa

 

Dziś święto naszych Patronów - świętych męczenników Jana i Pawła. O godzinie 12.00 odprawiona została suma odpustowa, w czasie której Ksiądz Dziekan Józef Włosek dokonał poświęcenia tablicy upamiętniającej Policjantów Województwa Śląskiego II RP – Ofiar Zbrodni Katyńskiej, którzy pełnili służbę na terenie naszej dzielnicy. Gościliśmy na tej uroczystości m.in. Pierwszego Policjanta RP nadinsp. dr Jarosława Szymczyka.

 

5 lipca

 

Dziś gościmy w naszej wspólnocie Ojca Jarosława Wachowskiego OMI, który głosi homilię o tematyce misyjnej. Po Mszy św. przed kościołem można nabyć kalendarz misyjny na 2021 rok. Dochód z zakupu przeznaczony był na cele misyjne.

 

26 lipca

Dzisiaj ks. Sebastian Mazur po każdej Mszy św. udzielał błogosławieństwa Bożego kierowcom, ich samochodom i innym pojazdom mechanicznym. Przy tej okazji wierni składali ofiary na pojazdy misyjne.  

 

Lipiec/Sierpień

Niestety, ks. Sebastian zachorował na Covid-19. W takiej sytuacji nie uniknęliśmy plotek i niedomówień, stąd parafianom została przekazana następująca informacja:

Informacja o aktualnym stanie epidemiologicznym parafii

  1. Jedynym dębskim duszpasterzem zakażonym koronawirusem jest Ksiądz Sebastian Mazur. Wynik testu okazał się pozytywny - 30 lipca 2020. Nie jest znany moment zakażenia.
  2. Sanepid uspokaja wiernych, że moment udzielania Komunii Św. przez księdza jest zbyt krótki, żeby doszło do transferu wirusa w relacji ksiądz – wierny. Dodatkowo ręce księdza były dezynfekowane przed rozdawaniem Komunii wiernym, a także po przyjęciu Komunii św. przez Księdza. Jeśli jednak ktoś poczuje się źle i wystąpią objawy, które towarzyszą zakażeniu (temp. 38°C, duszności, utrata smaku i węchu) proszony jest najpierw o telefoniczny kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu.
  3. Do sanepidu zostały zgłoszone osoby, które brały udział w nauce przed chrztem i w chrzcie – kontakt był bliski oraz dotykane były dzieci. Możliwe również, że był to moment, kiedy ksiądz zaraził się od nosiciela bezobjawowego.
  4. Po przeprowadzonej dezynfekcji świątyni w dniu 1 sierpnia 2020r. od godz. 17:30 świątynia będzie udostępniona wiernym. Odprawiać będą księża, którzy nie mieli kontaktu z zakażonym.
  5. Probostwo - jako miejsce przebywania zakażonego - jest pod ścisłą kwarantanną. Zakażony nie może go opuścić, ani nikt nie może wejść na jego teren w celu kontaktu z chorym. Stąd kancelaria parafialna funkcjonuje tylko telefonicznie w godzinach jej urzędowania.

10 września

Dziś o 18:00 została odprawiona Msza św. w int. członków działających w parafii grup formacyjnych. Przybyli przedstawiciele: Dzieci Maryi, Ministrantów, Ruchu Światło-Życie, Scholi Gregoriańskiej, grupy Katechezy Dorosłych, Kręgu Biblijnego, Róż Różańcowych, Czcicieli Miłosierdzia, Zespołu Charytatywnego, Projektu Newpastoral, Wspólnoty Krwi Chrystusa, Grupy Misyjnej i Rady Parafialnej.

 

18 października

Przeżywamy dziś w naszej parafii Uroczystość 118 Rocznicy Poświęcenia Naszego Kościoła.

 

Grudzień

W Adwencie ogłaszamy, że w tym roku niemożliwe są odwiedziny duszpasterskie parafian, które zostaną zastąpione Mszami św. „kolędowymi” w int. parafian poszczególnych ulic.

 

 

 

 

 

 

 

2020-01-01 - Misja 2020

Misja 2020

2019

2019-12-31 - 2019

Nowy Rok jest dla każdego  wielką tajemnicą.
Nie wiemy co nas w nim spotka.
Wiemy ile za nami,
a co nas czeka - to może wiedzieć jedynie Pan Bóg.

Jesteśmy w pełni świadomi zadań,
których trzeba będzie się podjąć.
Zawsze rodzi się obawa czy podołamy, czy nie zabraknie sił i zdolności….
Niech Bóg obdarza wszystkich swoim błogosławieństwem
i potrzebnymi darami, pokojem i miłością. 
Choć Nowy Rok to niewiadoma to jedno jest pewne – nie jesteśmy sami, 
z nami jest Bóg, a On jest Panem historii i czasu. 
Niech nas wszystkich wspiera, prowadzi bezpiecznymi drogami 
oraz chroni od zła i niebezpieczeństw.

Na wszystkie dni roku życzymy wam wiary w sercu,
Prowadzenia i błogosławieństwa Bożego,
Radości i pomyślności oraz wszelkich łask Bożych

Niech Nowy Rok 2019 niesie blaski Bożej  chwały,

Bożej łaski,

a blask gwiazdy betlejemskiej świeci

wśród wędrówki ziemskiej!

Niech mały Jezus, błogosławi wszystkim rodzinom naszej parafii,

dając szczęście  i pomyślność

na cały

NOWY ROK 2019

SZCZĘŚĆ BOŻE !

 

6 STYCZNIA

 

Dziś przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, wspominająca misterium objawienia się Nowonarodzongo Zbawiciela całemu światu. Parafianie wzięli udział w katowickim Orszaku Trzech Króli.

 

18 STYCZNIA

 

Dziś o godzinie 18.00 odprawiona została Msza Święta w intencji Parafian w ramach Nowenny przed Jubileuszem 125-lecia Parafii. Eucharystię odprawił  i Słowo Boże wygłosił ks Andrzej Kołek, który obecnie pracuje jako proboszcz w parafii Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych w Bojszowach.

 

20 STYCZNIA

 

Dziś w Domu Parafialnym jak co roku odbyło się „Dębowe kolędowanie“.

O oprawę muzyczną jak co roku zadbała nasza organistka pani Sabina Jaszczyk.

 

26 STYCZNIA

 

  1. Światowe Dni Młodzieży odbyły się  w Panamie. Dziś odbyło w Jastrzębiu Zdroju się z tej okazji spotkanie młodych pod hasłem: „Panama na Śląsku”. W spotkaniu tym uczestniczyła również młodzież z naszej Parafii.  Pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca odprawiona została Masza Święta dla uczestników tego wydarzenia. Po Mszy Świętej odbyły się  m. in. koncert zespołu NiemaGotu, rapowana konferencja ks. Jakuba Bartczaka oraz  uwielbienie prowadzone przez zespół ON1 (Mateo, Owca, Gabi Gąsior, Tu Band).

18 LUTEGO

 

Dzisiaj odprawiona została kolejna Msza Święta w intencji Parafian w ramach Nowenny przed Jubileuszem 125-lecia parafii. Eucharystię odprawił i wygłosił słowo Boze na były wikariusz ks. Sebastian Bureza  - obecnie katecheta stały w Jastrzębiu Zdroju.

 

24 LUTEGO

 

Dziś gościliśmy w naszej Parafii ks. dr Tadeusza Czakańskiego, rekolekcjonistę z Domu Rekolekcyjnego w Katowicach – Panewnikach. Dziękujemy za dzisiejszą posługę sakramentalną i wygłoszenie Słowa Bożego.

 

6 MARCA

ŚRODA POPIELCOWA

 

Wraz za całym Kościołem rozpoczęliśmy okres wielkopostnej pokuty.

 

18 MARCA

 

Dzisiaj odprawiona została kolejna Msza Święta w intencji Parafian w ramach Nowenny przed Jubileuszem 125-lecia parafii. Tym razem Eucharystię odprawił i wygłosił słowo Boże na były wikariusz ks. Marek Lampa  - obecnie wikariusz parafii św. Floriana w Chorzowie.

 

1 KWIETNIA

BIERZMOWANIE

 

Dzisiaj młodzież naszej Parafii przyjęła z rąk księdza biskupa Adam Wodardczyka sakrament bierzmowania.

 

 

 

 

5-7 KWIETNIA

 

W tych dniach Młodzież naszej Parafii wraz z księdzem Łukaszem wypoczywała i modliła się w domu kleryckim Babczonka w Beskidzie Śląskim.

 

7-10 KWIETNIA

 

W naszej parafii przeżywaliśmy wielkopostne Rekolekcje Parafialne. Poprowadził je Ojciec dr Krzysztof Gierat, ze Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów z Wrocławia. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 KWIETNIA

 

Dziś o godz. 11.00 odprawiona została Msza Św. za + por. Henryka Kalembę, zamodowanego w Katyniu w 1940 r. Po Mszy św. odbyło się uroczyste otwarcie w naszej dzielnicy skweru, który od dzisiaj nosi imię porucznika Kalemby.

 

17 KWIETNIA

 

Dzisiaj odprawiona została kolejna Msza Święta w intencji Parafian w ramach Nowenny przed Jubileuszem 125-lecia parafii. Eucharystię odprawił i wygłosił słowo Boże nasz były wikariusz ks. dr Marek Górka - obecnie pomocniczy wikariusz sądowy Archidjecezji Katowiciej.

 

TRIDUUM PASCHALNE

 

18 KWIETNIA

WIELKI CZWARTEK

 

 O godz. 18.00 odprawiona została Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy św. do godz. 22.00 parafianie i goście mogli adorować Najświętszy Sakrament w Ciemnicy.

 

19 KWIETNIA

WIELKI PIĄTEK

 

To jedyny dzień w roku, kiedy w Kościele nie jest odprawiana Msza Święta.

O godz. 18.00 odprawiona została Liturgia Męki Pańskiej. Do godz. 22.00 adorowaliśmy Boży Grób.

 

20 KWIETNIA

WIELKA SOBOTA

 

Od 12.00 miało miejsce błogosławieństwo pokarmów. W tym roku po raz pierwszy błogosławieństwa udzielał kleryk naszej parafii Łukasz Żurek.

 

O godz. 20.00 rozpoczęła się Wigilia Paschalna zakończona uroczystą procesją rezurekcyjną.

Wreszcie mogliśmy odśpiewać radośne Alleluja !!!

 

26 KWIETNIA

 

Dziś o godz. 19.00 odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Światła. Mogliśmy chwalić Zmartwychwstałego i podziękować Mu za Zbawienie.

 

Stacja I – Jezus powstaje z martwych

Stacja II – Apostołowie przybywają do pustego grobu

Stacja III – Zmartwychwstały Pan objawia się Marii Magdalenie

Stacja IV – Zmartwychwstały Pan ukazuje się uczniom na drodze do Emaus

Stacja V – Zmartwychwstały Pan objawia się uczniom przy łamaniu chleba

Stacja VI – Zmartwychwstały Pan ukazuje się apostołom

Stacja VII – Zmartwychwstały Pan przekazuje uczniom władzę odpuszczania grzechów

Stacja VIII – Zmartwychwstały Pan umacnia wiarę Tomasza

Stacja IX – Zmartwychwstały Pan spotyka uczniów nad Jeziorem Galilejskim

Stacja X – Zmartwychwstały Pan przekazuje władzę pasterską Piotrowi

Stacja XI – Zmartwychwstały Pan daje uczniom nakaz misyjny

Stacja XII – Zmartwychwstały Pan wstępuje do Ojca

Stacja XIII – Uczniowie z Maryją oczekują w wieczerniku na Zesłanie Ducha Świętego

Stacja XIV – Zmartwychwstały Pan posyła uczniom obiecanego Ducha

 

3 MAJA

 

Dziś uczestniczyliśmy z niezwykłym nabożeństwie majowym przy Grocie Matki Boskiej. Było ono połączone z odnowieniem Milenijnego Aktu Oddania Polski na Jasnej Górze. Po nabożeństwie odbyła się uroczystość nadania Domowi Parafialnemu imienia ks. Maksymiliana Krokera – pierwszego proboszcza naszej parafii.

 

10 MAJA

 

Odbyła się parafialna pielgrzymka szlakiem sanktuariów diecezji sosnowieckiej. Odwiedziliśmy in. sanktuarium Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej i Sanktuarium Golgoty Wschodu w Będzinie.

 

12 MAJA

 

O godz. 10.30 odprawiona została Msza Święta, podczas której grupa dzieci klas III po raz pierwszy przystąpiła do sakramentu Komunii Świętej.

 

26 MAJA

 

Dziś wczesnym rankiem grupa mężczyzn i młodzieńców wraz z klerykiem Łukaszem wyruszyła na pielgrzymkę do Matki Boskiej Piekarskiej.

 

17 MAJA

 

Dzisiaj odprawiona została kolejna Msza Święta w intencji Parafian w ramach Nowenny przed Jubileuszem 125-lecia parafii. Eucharystię odprawił i słowo Boże wygłosił nasz były wikariusz ks. Piotr Krawiec - obecnie proboszcz parafii św. Brata Alberta z Żorach – Kleszczówce.

 

18 MAJA

 

Dziś w Naszej Parafii miała miejsce wielka uroczystość. Nasz ksiądz proboszcz Adam Wycisk obchodził piękny Jubieusz 50-lecia urodzin oraz 25-lecia posługi kapłańskiej. O godzinie 13.00 odprawiona została uroczysta dziękczynna Masza Święta koncelebrowana.

 

Księdzu Adamowi życzymy zdrowia i wiele łask Bożych i Darów Ducha Świętego na dalsze lata posługi kapłańskiej w naszej Parafii.

 

 

 

1 CZERWCA

 

Młodzież naszej parafii uczetniczyła w VI spotkaniu młodzieży na Polach Lednickich. 

 

16 CZERWCA

 

Dziś mieszkańcy naszej dzielnicy  uczestniczyli w organizowanym co roku Festynie Parafialny w ogrodach farskich.  Podczas festynu można było złożyć podpis pod petycją popierającą Inicjatywę Ustawodawczą „Stop Pedofilii“, której celem jest zwiększenie ochrony prawnej dzieci przed deprawacją i przemocą seksualną forsowaną przez lobby LGBT w polskich  szkołach.

 

 

18 CZERWCA

 

Dzisiaj odprawiona została kolejna Msza Święta w intencji Parafian w ramach Nowenny przed Jubileuszem 125-lecia Parafii.

Eucharystię odprawił i słowo Boże wygłosił nasz były wikariusz ks. Ryszard Kokoszka   - obecnie proboszcz parafii Bożego Narodzenia w Rodzie Śląskiej –Halembie.

 

 

 

20 CZERWCA

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

 

 

Jak co roku przeszliśmy ulicami naszej dzielnicy oddając cześć Jezusowi Chrystusowi  w Najświętszym Sakramencie.

 

Jezusa ukrytego mam w Sakramencie czcić,

Wszystko oddać dla niego, Jego miłością żyć!”

 

26 czerwca

 

Dziś w naszej parafii uroczystość odpustowa. Kazanie odpustowe wygłosił ksiądz Paweł Czyrnik, notariusz Sądu Metropolitalnego w Katowicach.

 

30 czerwca

 

Dziś słowo Boże wygłosił ksiądz proboszcz Ireneusz Kurkowski z parafii Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie. Po Mszach Świętych mogliśmy złożyć ofiarę na rzecz remontu kościoła, który służy m in. osobom wychodzącym z różnych nałogów tj. alkohol, hazard czy narkotyki.

 

10 lipca

 

Dziś w ramach Nowenny przed Jubileuszem 125-lecia Parafii wieczorną Eucharystię odprawił ksiądz dr Franciszek Gruszka – emerytowany wykładowca WŚSD w Katowicach. Bóg zapłać Księdzu Doktorowi za wygłoszone słowo Boże.

 

25 lipca

 

 Z okazji wspomnienia Świętego Krzysztofa – patrona kierowców jak co roku w naszej Parafii po każdej Mszy Świętej kapłani udzielali błogosławieństwa Bożego kierowcom, ich samochodom i innym pojazdom mechanicznym. 

 

4 sierpnia

 

Dziś gościliśmy w naszej parafii ojca Sebastiana Stasiaka OMI, który wygłosił homilię o tematyce misyjnej. Przed kościołem można było nabyć kalendarze misyjne na 2020 rok.

 

18 sierpnia

 

Dziś wczesnym rankiem kobiety i dziewczęta naszej parafii wysuszyły do sanktuarium Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Późnym popołudniem przywitaliśmy pielgrzymujące w kościele.  

O godzinie 16.00 odprawiona została Msza Święta w intencji Parafian w ramach Nowenny przed Jubileuszem 125-lecia Parafii. Z tej okazji słowo Boże wygłosił ksiądz Jacek Klepacz – proboszcz parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP w Czerwionce-Leszczynach.

 

 

16-22 sierpnia

 

Pielgrzymka szlakiem polskich sanktuariów

 

SANKTUARIA DIECEZJI WŁOCŁAWSKIEJ, KALISKIEJ I CZĘSTOCHOWSKIEJ - 16-22.08.2019

 

Piątek – 16.08.

             6.45 – wyjazd

              9.45 - Charłupia Mała /sanktuarium MB Charłupskiej/ - 10.45

            13.00 – Ostrowąs /sanktuarium MB, Pani Kujaw/, obiad – 15.00

            16.00 – Skulsk /sanktuarium MB Bolesnej/ - 17.00

            17.30 – obiadokolacja i zakwaterowanie w Licheniu

            19.00 – MSZA ŚWIETA w bazylice

            21.00 – Apel Maryjny i procesja ze świecami

           

Sobota – 17.08.

              8.30 – śniadanie

            10.00 – MSZA ŚWIĘTA w bazylice

            11.00 – zwiedzanie starej części sanktuarium i bazyliki

            13.30 – przerwa obiadowa

            14.45 – dla chętnych – pielgrzymka do lasku grąblińskiego na nab. Drogi Krzyżowej

            18.30 – obiadokolacja

            20.00 – koncert organowy w bazylice

            21.00 - Apel Maryjny i procesja ze świecami

 

Niedziela – 18.08.

             8.30 – śniadanie

             9.15 - wyjazd

           10.00 – Brdów /sanktuarium MB Bolesnej/, MSZA ŚWIĘTA, zwiedzanie – 12.00 

           13.45 – po drodze obiad, Świnice Warckie /sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny/ - 15.15

           16.45 - Żegocin /sanktuarium MB Żegocińskiej/ - 17.45

           18.30 - Kalisz - zakwaterowanie w domu rekolekcyjnym, kolacja, nocleg.                            

          

Poniedziałek – 19.08.

              6.30 – MSZA ŚWIĘTA, zwiedzanie

              8.00 – śniadanie

              8.45 - wyjazd

              9.00 – Kalisz-Niedźwiady /sanktuarium MB Nieustającej Pomocy/ - 9.30

              9.45 – Tursko /sanktuarium MB Łaskawej/ - 10.45

              11.15 – Lutynia /sanktuarium MB Miłościwej/, obiad - 13.15

            13.30 – Golina /sanktuarium MB Pocieszenia/ – 14.30

           15.00 – Lutogniew /sanktuarium MB Pocieszenia/ - 16.00

           17.00 - Twardogóra /sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych/ - 18.00

           19.00 – Skalmierzyce /sanktuarium MB Skalmierzyckiej/ - 20.00

           20.15 - Kalisz, kolacja, nocleg.

 

Wtorek – 20.08.

              9.00 – śniadanie – 9.45

            11.15 – Wieluń (sanktuarium MB Pocieszenia), obiad – 13.15

            14.00 – Danków (sanktuarium MB Dankowskiej) – 15.00

            15.30 – Pajęczno (sanktuarium MB Pajęckiej) – 16.30

            17.00 – Kłobuck (sanktuarium MB Kłobuckiej), MSZA ŚWIĘTA – 18.45

            19.15 – Częstochowa (sanktuarium Bożego Miłosierdzia), zakwaterowanie, obiadokolacja.

            21.00 – Apel Jasnogórski na Jasnej Górze.

 

Środa – 21.08.

              8.00 – śniadanie

              9.30 – MSZA ŚWIĘTA na Jasnej Górze, Droga Krzyżowa na Wałach, zwiedzanie – 13.00

            14.20 – zwiedzanie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie

            15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia w sanktuarium

            15.30 – Częstochowa (sanktuarium Krwi Chrystusa) – 16.30

            17.00 – Mstów (sanktuarium MB Mstowskiej) - 18.00

            18.30 – obiadokolacja, Apel Jasnogórski na Jasnej Górze, nocleg.

 

Czwartek – 22.08.

              7.00 – MSZA ŚWIĘTA

              7.45 – śniadanie

              8.30 – wyjazd

              9.15 – Gidle (sanktuarium MB Gidelskiej) – 10.15

            10.30 – Święta Anna (sanktuarium Św. Anny Samotrzeciej) – 11.30

            12.15 – Mrzygłód (sanktuarium MB Mrzygłodzkiej) – 13.15

            13.40 – Rynek w Siewierzu, obiad – 15.00

            15.35 – zamek w Ogrodzieńcu – 16.35

            17.35 – powrót do Katowic

 

 

29 sierpnia

 

Dziś zakończył w naszej Parafii posługę duszpasterską wikariusz ksiądz Łukasz Zagórski. Z tej okazji o godzinie 18.00 odprawiona została Msza Święta.

Księże Łukaszu dziękujemy za wszystkie Mszę Święte, kazania, za każdą posługę, dobre słowo, uśmiech. Niech dobry Bóg błogosławi księdza w nowej parafii.

 

 

 

1 września

 

Witamy w naszej Wspólnocie parafialnej Księdza Wikariusza Sebastiana Mazura. Życzymy księdzu Sebastianowi mocy Ducha Świętego w pełnieniu posługi kapłańskiej wśród nas.  

 

 

15 września

 

Dziś Wielkie Święto Naszej Wspólnoty - centralne obchody uroczystości Jubileuszu 125-lecia istnienia naszej parafii. Uroczystej sumie o godzinie 12.00 przewodniczył Arcybiskup Wiktor Skworc, który dokonał poświęcenia mozaiki Naszych Patronów na frontonie kościoła oraz tablicy upamiętniającej duchownych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, a związani byli z naszą parafią.

 

O godzinie 14.00 na błoniach kościoła odbył się koncert zespołu gospel „God’s Property”.

 

 

 

 

 

 

 

16 września

 

Z okazji Jubileuszu 125-lecia parafii o godzinie 19.00 odbył się w naszej świątyni przepiękny „Koncert sakralny z muzyką Stanisława Moniuszki” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego organizacji: Komitetowi Organizacyjnemu, Miastu Katowice, radnym Józefowi Zawadzkiemu i Tomaszowi Szpyrce, Radzie Jednostki Pomocniczej nr 10 oraz wszystkim osobom indywidualnym. Bóg zapłać za poświęcony czas i siły. 

 

18 września

 

Dziś odbyła się pielgrzymka do Starego Sącza i Lipnicy Murowanej. 

 

7 października

 

Dziś gościliśmy w naszej parafii misjonarza z Zambii księdza Piotra Kołcza. Dziękujemy za poprowadzenie nabożeństwa różańcowego i odprawioną Mszę Świętą w intencji misji i misjonarzy. Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie Grupy Misyjnej z księdzem Piotrem, który opowiadał o pracy misjonarzy w Afryce.

 

13 października

 

Dziś 117 Rocznica Poświęcenia Naszego Kościoła

 

31 października

 

O 19.00 sprzed kościoła Świętego Józefa wyruszył marsz ku czci Wszystkich Świętych, który zakończył się w naszej parafii. W ten sposób rozpoczęliśmy obchody Uroczystości Wszystkich Świętych.

 

 

 

 

1 listopada

 

Uroczystość Wszystkich Świętych

O godzinie 15.15 na cmentarzu odprawiona została Msza Święta za zmarłych parafian.

 

10 listopada

 

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przed kościołem odbyła się zbiórka na Fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Dziś gościliśmy w naszej parafii księdza proboszcza Sławomira Zawadę z parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle -Głębcach, który wygłosił Słowo Boże.

 

 

28 listopada

 

Dziś odprawiona została Msza Święta w intencji Księdza Wikariusza Sebastiana z okazji urodzin. Solenizantowi życzymy wielu łask Bożych, zdrowia i darów Ducha Świętego.

 

 

1 grudnia

 

ADWENT

 

Dziś odprawiona została w naszej świątyni po wielu latach Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Mszę Świętą tzw. trydencką celebrował ksiądz Krzysztof Stala. Uczestniczyło prawie 200 osób.

 

 

4 grudnia  

 

Dziś Święto Patronalne górników – wspomnienie Św. Barbary. O godzinie 11.00 odprawiona w ich intencji została Msza Święta.

 

 

25 grudzień

 

UROCZYSTOŚĆ NARODZIENIA PAŃSKIEGO

 

 „Bóg się rodzi, moc truchleje …”

 

O północy odprawiona została tradycyjna Pasterka.

 

31 grudnia

 

To ostatni dzień roku. Z tej okazji o godzinie 16.30 odprawiona została Msza Święta w intencji Parafian połączona z nabożeństwem dziękczynno-ekspiacyjnym i sprawozdaniem rocznym.

 

2019-09-24 - TVP Katowice z okazji 125-lecia Parafii

Zachęcamy do zobaczenia materiału TVP Katowice zrealizowanego z okazji Jubileuszu 125-lecia naszej parafii

 

https://katowice.tvp.pl/44502661/sacrum-profanum-22092019

2018

2018-12-26 - NA NOWY ROK PAŃSKI 2018

Miłosierny Boże, z Twojej łaskawości przeżyliśmy kolejny rok życia naszej Parafii. Dziękujemy za wszelkie dobro, jakie odebraliśmy z Twojej łaskawej ojcowskiej ręki. Stajemy przed Tobą w gronie naszej rodziny u progu nowego roku, aby wspólnie modlić się do Ciebie. Ten nowy rok jest jeszcze dla nas zagadką i tajemnicą. Ale choć nie wiemy, co nas w nim spotka, to patrzymy z ufnością w przyszłość, bo wierzymy, że Ty jesteś z nami, a z Tobą nic złego nie może nam się stać. Ty, miłujący Ojcze, wszystko wiesz, przenikasz nasze myśli, plany i działania, zanim jeszcze my sami je poznamy. Wiemy, że Ty pragniesz dla nas tylko dobra, choć to dobro nie zawsze zgadza się z tym, czego my oczekujemy. Daj nam, prosimy, tak współpracować w tym roku z Twoją łaską, abyśmy robili tylko to, co się Tobie podoba i co Ty dla nas przewidziałeś; abyśmy we wszystkim pełnili Twoją świętą wolę. Uchroń nas przed układaniem swojego życia bez Ciebie. Nie wypuszczaj nas z Twoich ojcowskich rąk.

         Oddajemy Ci wszystkie nasze plany i pragnienia na te nowe dni i prosimy, abyś Ty je ułożył po swojemu - tak aby były dla nas jak najlepsze. Miej w opiece każdego z nas i prowadź nas po wszystkich ścieżkach, którymi będziemy chodzić, aby nikt z nas nie zbłądził i abyśmy tymi ścieżkami doszli kiedyś do Twojego Królestwa, naszego prawdziwego Domu.

Amen.

2018-12-25 - STYCZEŃ 2018

7 stycznia

 

„Cicha noc, święta noc ...“

W Święto Chrztu Pańskiego w Domu Parafialnym jak co roku mogliśmy uczestniczyć w „Dębowym Kolędowaniu“.

 

 

 

13 stycznia

 

Tego dnia mogliśmy w naszym kościele parafialnym uczestniczyĆ w koncercie kolędników skupionych wpokół Związku Polaków w Obwodzie Żytomierskim na Ukrainie.

 

14 stycznia

 

Po Mszy Świętej popołudniowej odbył się koncert kolęd i patorałek polskich i zagranicznych kompozytorów w wykonaniu Chóru Mieszanego „Ogniwo“

 

 

21 stycznia

 

Dziś gościliśmy duet bandurzystek „Oriana“ z Tarnopola na Ukranie. Po Mszy Świętej odbył się krótki koncert duetu. Mieliśmy możliwość złożenia również ofiary na rzecz budowy cerkwi greko-katolickiej pod wezwaniem Św. Jana Ewangelisty w Tarnopolu. Oczarowani muzyką artystek mogli również zakupić płyty z utworami duetu.

 

 

 

2018-12-24 - MARZEC-KWIECIEŃ 2018

18-21 marca

 

 W tym czasie Parafianie przeżywali rekolekcje wielkopostne w tym roku prowadzone przez Misjonarzy Krwi Chrystusa księdza Łukasza Tarnowskiego i księdza Filipa Piętę.

 

28 kwietnia

 

         Tego dnia nasi parafianie wzięli udział w pielgrzmce do Krakowa – Łagiewnik na uroczystości beatyfikacji Sł. Bożej Hanny Chrzanowskiej. Nowa błogosławiona jest patronką pielęgniarek.

2018-12-23 - MAJ 2018

9 maja

 

Tego dnia w parafii Świętego Józefa w Katowicach –Załężu została odprawiona Msza Święta, podczas której młodzież naszej parafii przyjęła sakrament bierzmowania.

 

 

13 maja

 

Dzisiaj 57 dzieci naszej parafii przyjęło po raz pierwszy sakrament Komunii Świętej.

 

 27 maja

Uroczystość Najświętszej Trójcy

 

 Wczesnym rankiem mężczyźni i młodzieńcy wyruszyli na pielgrzymkę do MB Piekarskiej.

 

 Dziś w naszej parafii gościliśmy byłego wikarego, a obecnie proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Masansie w Zambii – ks. Zenona Boneckiego. W czasie każdej Mszy Świętej ks. Zenon wygłosił Słowo Boże. Po południu w Domu Parafialnym w czasie spotkania z księdzem misjonarzem mogliśmy posłuchać o życiu Kościoła w Afryce.

 

 

 

 

31 maja

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

 

Dziś w uroczystość Bożego Ciała mogliśmy dać świadectwo naszej wiary uczestnicząc w uroczystej procesji po ulicach naszej dzielnicy. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą przy Kaplicy Św. Barbary. Tegoroczna trasa procesji była wyjątkowa długa, ale dzięki temu odwiedziliśmy z Najświętszym Sakramentem zakątki naszej dzielncy. W tym roku I ołtarz stanął przy ul. Cichej, II przy skrzyżowaniu Morelowej i Gruszowej, III przy bramie ZSP nr 1 przy ul. Sportowej a IV przy ul. Lipowej. Procesja zakończyła się uroczystym błogosławieństwem w kościele parafialnym.

 

 

 

2018-12-22 - CZERWIEC 2018

2 czerwca

 

 Na Polach Lednickich młodzież naszej parafii uczestniczyła w XXII Spotkaniu Młodych.

 

3 czerwca

 

Od dzisiaj do 8 czerwca trwa pielgrzymka parafialna szlakiem sanktuariów Podkarpacia i Rzeszowszczyzny.

 

 

 10 czerwca

 

Od dzisiaj do piątku w naszej parafii ma miejsce perygrynacja relikwii św. Stanisława Kostki – patrona roku liturgicznego 2018. Po każdej Mszy Św. była możliwość oddania czci relikwiom.

 

 

12 czerwca

 

Tego dnia parafianie wzięli udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej ku czci śp. Księdza Józefa Kani, Dębianina zamordowanego w 1944 roku w KL Auschwitz. Uroczystość zainaugurowano Mszą Świętą w kościeie Św. Józefa Robotnika w Katowicach- Józefowcu.

 

15 czerwca

 

Dziś pożegnaliśmy relikwie św. Stanisław Kostki. W ciągu tygodnia można było poznać życie świętego uczestnicząc w Domu Parafialnym w pokazie filmu o życiu św. Stanisława lub wysłuchując skierowanych dla dzieci i dorosłych o świętym.

 

17 czerwca

 

Dziś w naszej parafii odbył się festyn parafialny w ogrodach farskich. Organizatorzy zapewnili aktrakcje zarówno dzieciom jak i starszym parafianom. Była również możliwość zakupu specjalnych cegiełek wspierających remont naszego kościoła.

 

20 czerwca

 

Tego dnia odbyła się w naszej parafii peregrynacja obrazu Świętego Józefa. Obraz przybył do nas z sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Przywitaliśmy obraz przed noclegownią Świętego Brata Alberta przy ulicy Brackiej, a następnie wyruszyliśmy w procesji z obrazem do kościoła gdzie odprawiona została Msza Święta.

 

24 czerwca

 

Dziś uroczystość odpustowa w naszej parafii. Sumie odpustowej o godzinie 12.00 przewodniczył ks. bp Adam Wodarczyk. Kazanie odpustowe do parafian wygłosił Ks. dr Łukasz Szendzielorz, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Břeclaviu-Poštornej w Republice Czeskiej.

 

 

 

 

 

24 czerwca – 7 lipca

 

Boskie kolonie

Dzieci naszej parafii pod opieką ks. Łukasza wypoczywały we wsi Kronowo na Mazurach.

 

 

2018-12-21 - LIPIEC 2018

22 lipca

 

25 lipca Kościół katolicki wpomina Świętego Krzysztofa – patrona kierowców. Po każdej Mszy Świętej udzielano dziś błogosławieństwa kierowcom i samochodom i innym pojazdom mechanicznym.

 

 

 

Podczas nieszporów Ksiądz Proboszcz poświęcił dzwon, który był zdjęty z rozbieranej sygnaturki przy okazji remontu dachu i przeleżał kilka lat z tyłu kościoła, pod schodami prowadzącymi na chór. Jest to jedyny dzwon, który zachował się od poświęcenia kościoła w roku 1902. Miał zniszczone serce, więc Ksiądz Proboszcz zlecił  firmie RDUCH zainstalowanie nowego serca - stąd konieczność poświęcenia. Na dzwonie jest podany rok 1902, a inskrypcja w języku łacińskim głosi, iż dzwon był odlany na pamiątkę XXV rocznicy pontyfikatu papieża Leona XIII. W pierwszych dniach sierpnia dzwon zostanie zwieszony na odrestaurowywanej sygnaturce.

 

 

 

Tego dnia gościliśmy również ksiedza Piotra Smolkę z Przemyślan na Ukrainie, który wygłosił Słowo Boże i przedstawił trudną sytucję parafii w Powiecie Przemyślańskim.

2018-12-20 - WRZESIEŃ 2018

5 września

 

Tego dnia odbyła się pielgrzymka parafialna śladami św. Jana Sarkandra do Ołomuńca i na Svatý Kopeček.

 

 

 

 

 

2018-12-19 - PAŹDZIERNIK 2018

 

14 PAŹDZIERNIKA

 

Dziś przypada 116 Rocznica Poświęcenia Naszego Kościoła.  Z tej okazji gościliśmy byłego wikariusza naszej parafii  ks. Pawła Furczyka,  a obecnie emerytowanego proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego  i MB Uzdrowienia Chorych, który wygłosił Słowo Boże. 

Również tej okazji przed kościołem można było nabyć książkę o śp. Naszym Proboszczu ks. Jerzym Strzyżu.

 

 

Jednocześnie przeżywaliśmy dziś XVIII Dzień Papieski. Młodzież przed kościołem sprzedawała kremówki i w ten sposób zbierała fundusze na wiosenny młodzieżowy wyjazd w Beskidy  oraz na wakacyjne rekolekcje.

 

 

 

31 PAŹDZIERNIKA

 

O godzinie 19.00 pod krzyżem  przed naszym kościołem zebrały się dzieci naszej parafii przebrane za ulubionych świętych, by uczestniczyć w Marszu Wszystkich Świętych. Uczestnicy ze świecami w dłoniach wyruszyli sprzed kościoła w Dębie i śpiewając litanię ku czci Wszystkich Świętych udali się do parafii na Załężu. W ten sposób rozpoczęliśmy w Parafii obchody Uroczystości Wszystkich Świętych.

2018-12-18 - LISTOPAD 2018

1 LISTOPADA

 DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

 

Dziś oddaliśmy cześć wszystkim, którzy odeszli do wieczności. Po nieszporach z naszego kościoła wyruszyła procesja na cmentarz parafialny gdzie o godz. 15.15 została odprawiona Msza Święta za zmarłych.

 

 

 

 

11 LISTOPADA

 

Dziś mija 100 lat od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji o godz. 12.00 odprawiona została dziękczynna Msza Święta w intencji Ojczyzny.

 

Przed Twe ołtarze zanosim błaganie,

Ojczyznę wolną pobłogosław Panie ...“

 

2018-12-17 - GRUDZIEŃ 2018

1 GRUDNIA

 

Dziś uroczystymi Nieszporami zainaugurowaliśmy  Jubileuszowy Rok 125-lecia naszej parafii. Z tej okazji raz w miesiącu odprawiana będzie Msza Święta w int. Parafian celebrowana przez zapraszanych kapłanów, którzy w przeszłości pracowali w naszej parafii.

 

 

 

2 GRUDNIA

I NIEDZIELA ADWENTU

 

Okres radosnego oczekiwania. Przez 3 tygodnie dzieci codzienie uczestniczą we Mszach św. roratnich, które odprawiamy będą od poniedziałku do piatku o godz. 18.00 i w soboty o 8.00.

 

 

 

24 GRUDNIA

WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA  - PASTERKA

 

Skończył się Adwent. O północy odprawiona została  Pasterka.

 

„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi:
Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi!”

 

 

 

 

31 GRUDNIA

OSTATNI DZIEŃ ROKU 2018

 

Z tej okazji odprawiona została Msza Święta w intencji Parafian połączona z nabożeństwem dziękczynno-ekspiacyjnym i sprawozdaniem rocznym z działalności Parafii.

 

 

 

2017

2017-12-31 - Zakończenie 2017 roku

Rok 2017 zakończyliśmy 31 grudnia nabożeństwem dziękczynno – ekspiacyjnym i Mszą świętą ze sprawozdaniem rocznym.

2017-12-24 - Imieniny Ks. Proboszcza

W Wigilię Narodzenia Pańskiego swoje imieniny obchodził nasz Ks. Proboszcz – Adam – w intencji którego o godz. 10:30 odprawiona została Msza święta.

2017-12-21 - Spotkanie wigilijne

Dnia 21 grudnia odbyło się zorganizowane przez Radę Jednostki Pomocniczej nr 10 – Katowice Dąb, spotkanie wigilijne dla mieszkańców oraz parafian w Restauracji „Club 99” na ul. Brackiej. Spotkanie rozpoczął modlitwą ksiądz Proboszcz Adam Wycisk, a następnie wszyscy zebrani odśpiewali kolędę i przełamali się opłatkiem. Dla wszystkich gości wystąpiły z przedstawieniem jasełkowym dzieci z przedszkola w Załężu. Wszystkie dzieci otrzymały upominki przygotowane przez p. Marka Wójcika – Posła na Sejm RP, mieszkańca naszej dzielnicy.

 

Zebrani na tym spotkaniu mieszkańcy otrzymali wigilijny poczęstunek: zupę grzybową, rybę oraz ciasto podawane do herbaty. W spotkaniu wzięła również udział zaproszona P. Małgorzata Moryń-Trzęsimiech – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej urzędu miasta Katowice, która reprezentowała Prezydenta Miasta p. Dr Marcina Krupę.

 

Obecni byli również radni rady miasta Katowice: P. Barbara Wnęk, Magdalena Wieczorek, Borys Pronobis, Jacek Piwowarczuk oraz Michał Luty. Na zakończenie spotkania wszyscy zostali obdarowani upominkami, które wykonały dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 27.

2017-12-10 - Kartki świąteczne młodzieży

Młodzież naszej parafii rozprowadziła wykonane wcześniej przez siebie kartki świąteczne. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na przygotowania do ŚDM w Panamie.

2017-12-08 - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – święto patronalne wspólnoty – Dzieci Maryi. Na Mszy świętej wieczornej w szeregi wspólnoty przyjęto dwoje nowych dzieci. Ponadto w tym dniu kilku parafian przystąpiło do duchowej adopcji dziecka poczętego.

2017-12-04 - Roraty

Rozpoczęły się w naszej parafii Msze święte roratnie. W tym roku przewodnikiem był św. Józef. Oczywiście podczas rorat 6 grudnia przybył do dzieci św. Mikołaj. Natomiast w każdą sobotę po roratach dzieci wraz z rodzicami brały udział w „słodkich śniadaniach”.

2017-12-02 - Spotkanie z siostrą Krystyną

Członkinie Stowarzyszenia Adoratorek Krwi Chrystusa na spotkaniu z siostrą Krystyną, zaproszoną na naszą uroczystość. Na spotkaniu, które odbyło się w bardzo miłej atmosferze siostra Krystyna przekazała wskazówki do dalszej pracy.

2017-12-01 - Święto ministrantów oraz wprowadzenie relikwii św. Marii de Mattias

Na Mszy świętej szkolnej ministranci obchodzili swoje święto patronalne. Natomiast na Mszy świętej o godzinie 18:00 wprowadzono do naszego kościoła relikwie św. Marii de Mattias, patronki grupy Adoratorek Krwi Chrystusa. Relikwie św. Marii de Mattias zostały uroczyście wzniesione przez siostrę Krystynę oraz panie Zofię Gajda i Barbarę Kreczmar. Mszę św. celebrował i homilię wygłosił Ksiądz Proboszcz. Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości ucałowali relikwie.

2017-11-22 - Urodziny ks. Łukasza oraz wspomnienie św. Cecylii

Ks. Wikary – Łukasz Zagórski – obchodził swoje urodziny. Po Mszy świętej wierni złożyli mu serdeczne życzenia oraz kwiaty.

 

Dzień ten był również wspomnieniem Św. Cecylii, patronki muzyki i śpiewu kościelnego. Na Mszy świętej wieczornej modliliśmy się zarówno w intencji solenizanta oraz organistów: Sabiny i Wiesława. A także za scholę gregoriańską „Ad fontes” działającą przy naszej parafii.

2017-10-31 - Marsz świętych

Odbył się Marsz Świętych. Początek marszu spod krzyża przed kościołem św. Józefa w Załężu do kościoła w Dębie. Dzieci były przebrane w stroje swoich ulubionych świętych. Po zakończeniu marszu rozstrzygnięto konkurs na najlepszy strój i rozdane nagrody.

 

Od połowy miesiąca listopada 2017 r. rozpoczął się nowy projekt duszpasterski „newspastonal.net”. Chętni parafianie spotykali się w małych grupach domowych, by odpowiedzieć sobie na ważne pytania dotyczące wiary i życia na podstawie filmowych świadectw znanych postaci życia publcznego.

 

Idźcie i głoście to nie tylko hasło trwającego roku duszpasterskiego – to zadanie na całe życie. To zadanie każdego chrześcijanina – zawsze i wszędzie.

2017-10-15 - 115 Rocznica poświęcenia kościoła

Obchodziliśmy 115 rocznicę poświęcenia naszego kościoła. Młodzież przed kościołem sprzedawała „papieskie kremówki”. Dochód z dobrowolnych ofiar przeznaczony został na przygotowanie i wyjazd na Światowe Dni Młodzieży w Panamie.

 

Ponadto tego samego dni przed kościołem – po wszystkich Mszach św. zbieraliśmy podpisy pod obywatelskim projektem zakazującym ABORCJI eugenicznej.

2017-10-02 - Pielgrzymka do Sandomierza

Odbyła się pielgrzymka do Sandomierza.

2017-09-04 - Pielgrzymka

Odbyła się pielgrzymka autokarowa do Trzebini, Czernej i Alwerni.

2017-08-27 - Koncert w Katedrze

W Katedrze Chrystusa Króla odbył się koncert będący częścią II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Belle Voci. W ramach współpracy kulturalnej między Polską, Irlandią Płn. i Ukrainą. Wystąpiła orkiestra symfoniczna Filharmonii Lwowskiej oraz Belfast Philharmonic Choir. Również z naszej parafii udało się do katedry wielu naszych wiernych aby wysłuchać m.in. Mszę św. c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta.

 

Po zakończonym remoncie powróciła na dawne miejsce i rozpoczęła swoje urzędowanie Kancelaria Parafialna w budynku probostwa.

2017-08-20 - Pielgrzymka piesza kobiet

Odbyła się piesza pielgrzymka kobiet i dziewczyn do Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mimo niesprzyjającej aury nasze panie wyruszyły o świcie do stóp Pani Piekarskiej. Na koniec pielgrzymki odbyło się krótkie nabożeństwo w naszym kościele.

2017-07-23 - Wspomnienie św. Krzysztofa

Wspomnienie Św. Krzysztofa, patrona kierowców. Udzielono błogosławieństwa wszystkim kierowcom, ich samochodom i innym pojazdom mechanicznym.

 

Sierpień miesiącem trzeźwości. Na klęczniku przed grotą Matki Bożej, w wyłożonej parafialnej księdze trzeźwości, można było wpisać swoje przyrzeczenia ABSTYNENCJI.

2017-07-23 - Homilia Ojca Grzegorza Pawlusia

Gościliśmy Ojca Grzegorza Pawlusia OMI, który wygłosił homilię o tematyce misyjnej.

2017-06-28 - Pierwsze spotkanie nowej Rady Parafialnej

Odbyło się pierwsze spotkanie nowo utworzonej Rady Parafialnej, której członkowie złożyli ślubowanie. Ksiądz Proboszcz przedstawił zasady funkcjonowania rady oraz prosił o wsparci w działaniach duszpasterskich.

2017-06-26 - Remont

Rozpoczęto remont pomieszczeń kancelarii parafialnej i wejścia na probostwo. Na czas remontu kancelaria swoje dyżury będzie pełniła w Domu Parafialnym w dotychczasowych godzinach urzędowania.

2017-06-25 - Uroczystość odpustowa oraz skład nowej Rady Parafialnej

Odbyła się uroczystość odpustowa naszej parafii. Kazanie odpustowe wygłosił Ks. Eugeniusz Krawczyk – Proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rojcy.

 

W tym samym dniu rozpoczęła swoją pierwszą kadencję nowowybrana Rada Parafialna.

 

W skład Rady weszli:

I z urzędu:

1. Ks. Wycisk Adam 

2. Ks. Zagórski Łukasz

3. Ks. Kania Bogdan

4. Juszczyk Sabina – organistka

 

II z mianowania Ks. Proboszcza:

5. Mróz Róża

6. Śmietana Hermenegilda

7. Margas Piotr

8. Liber Jacek

9. Warzywniak Władysława

10. Gajda Zofia

 

III z wyboru parafian:

11. Cieplok Jacek – 87 głosów

12. Łagódka Grzegorz – 83 głosy

13. Krawczyk Barbara – 68 głosów

14. Adamczak Weronika – 66 głosów

15. Węgrzynek Marian – 61 głosów

16. Błaszta Małgorzata – 52 głosy

17. Wolski Marek – 45 głosów

18. Niewiadomski Alfred – 43 głosy

19. Hansel Michał – 37 głosów

2017-06-23 - Kolonie młodzieży

Odbyły się w Kronowie koło Giżycka na Mazurach BOSKIE KOLONIE, w których uczestniczyła również młodzież z naszej parafii. Uczestnicy obozu oprócz zabaw w wodzie i na lądzie wzięli udział w dwóch wycieczkach m.in. do mazurskiego safari i Mikołajek. Opiekunem i wychowawcą naszej kilkunastoosobowej grupy był Ks. Łukasz Zagórski.

2017-06-20 - Bierzmowanie

Odbyło się bierzmowanie naszej młodzieży w kościele pw. Św. Józefa w Załężu. Ksiądz Biskup Marek Szkudło udzielił tego sakramentu 23 osobom z naszej parafii.

2017-06-18 - Wybory do nowej Rady Parafialnej

Po każdej Mszy świętej przed kościołem odbywały się wybory do nowej Rady Parafialnej.

2017-06-18 - Festyn parafialny

Odbył się już X Festyn Parafialny. Hasło w tym roku brzmiało:  „RODZINA BOGIEM SILNA”

 

Przy dźwiękach muzyki, w wykonaniu zaproszonych gości oraz naszych parafian kosztowaliśmy pyszne ciasta, dzieło rąk naszych gospodyń, kiełbasy z grilla czy bigosu i grochówki wojskowej. Jak zwykle festyn okazał się czasem zabawy całej wspólnoty parafialnej.

2017-06-15 - Boże Ciało

W dniu uroczystości Bożego Ciała procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła ulicami: Dębową, Jabłoniową, Bożogrobców, Ściegiennego, Błękitną aby zakończyć na placu przed Kaplicą Św. Barbary przed Centrum Handlowym – Silesia City Center. 

 

Nasza trasa:

- Wyjście z kościoła na ul. Dębową

Ołtarz I – ul. Dębowa

- Ołtarz II - przy ul. Jabłoniowej

- Ołtarz III - ul. Widok

Ostatni ołtarz przy Kaplicy Św. Barbary przy CH Silesia City Center.

Tym samym Chrystus przeszedł wszystkie części naszej parafii.

 

2017-06-03 - Lednica'2017

W pierwszą sobotę czerwca odbyło się tradycyjne spotkanie młodych na Polach Lednickich. Grupa młodzieży oraz animatorki Dzieci Maryi naszej parafii wraz z grupą z Chorzowa wzięła udział w tym wydarzeniu, które zainicjował pierwotnie Ojciec Jan Góra.

2017-05-28 - Pielgrzymka w Góry Stołowe

Podczas pielgrzymki autokarowej w Góry Stołowe zwiedziliśmy:

Sanktuarium Matki Boskiej Grodzieńskiej

Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej

Renesansowy Zamek w Zagórzu Śląskim

Park i Pijalnie Wód w Kudowie Zdroju

Kościół pw. Św. Anny i Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich

2017-05-28 - Pielgrzymka piesza mężczyzn

Tradycyjnie, jak co roku w ostatnią niedzielę maja miała miejsce pielgrzymka piesza mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Także z naszej parafii wyruszyła grupa dzielnych mężczyzn, by Pani Piekarskiej przedstawić swoje intencje.

2017-05-15 - Urodziny ks. Proboszcza

15 maja obchodził swoje 48 urodziny, w tym po raz pierwszy w naszej parafii, Ks. Proboszcz Adam Wycisk. Po zakończonej Mszy świętej wierni, zebrani na tej Eucharystii złożyli Księdzu serdeczne życzenia oraz kwiaty.

2017-05-13 - Rocznica objawień fatimskich

13 maja miała miejsce 100 rocznica objawień fatimskich. Z tej okazji rozpoczęliśmy nabożeństwa fatimskie w odnowionej formule. Nabożeństwo składa się z modlitwy różańcowej, śpiewu hymnu Akatyst, Mszy świętej, Apelu Jasnogórskiego oraz procesji wokół kościoła z figurą Matki Boskiej Fatimskiej.

2017-04-24 - Pielgrzymka do Warszawy

Odbyła się parafialna pielgrzymka do Warszawy podczas której zwiedzieliśmy: 

Sanktuarium Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie oraz kościół pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu z grobem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

2017-04-16 - Wielkanoc

Święto Zmartwychwstania Pańskiego

 

Wszystkie nabożeństwa Triduum Paschalnego uświetniła swym pięknym śpiewem Schola Gregoriańska z naszej parafii.

2017-04-01 - Rekolekcje wielkopostne

Przeżywaliśmy w parafii rekolekcje wielkopostne. Prowadziła je grupa ewangelizacyjna z Częstochowy w osobach: Ksiądz Mateusz Ociepka, siostry Marcina i Maria oraz klerycy Sebastian, Michał i Zbyszek. W niedzielę towarzyszyło im młode małżeństwo Anna i Norbert, którzy dali świadectwo swojej wiary.

2017-03-19 - Wizyta mężczyzn ze wspólnoty Cenacolo

W niedzielę gościliśmy na Mszach św. młodych mężczyzn ze wspólnoty Cenacolo. Dawali oni świadectwo swojego pobytu we wspólnocie. Opowiadali o doświadczeniu Jezusa w swoim życiu, który wyzwolił ich z nałogów.

 

Również w marcu 2017 r. ksiądz Proboszcz zorganizował wiosnę kina religijnego w Cinema City – Silesia. Parafianie obecni byli na filmach:

-”Chata”

-”Zerwany kłos”

-”Milczenie”

2017-03-12 - Niedziela budzenia powołań

12 marca 2017 r. odbyła się w naszej parafii niedziela budzenia powołań. W tym celu przybyło do nas trzech alumnów ze Śląskiego Seminarium Duchowego. Byli to: diakon Dawid oraz klerycy: Jakub i Paweł.

 

Przypomnieli oni jak bardzo ważną jest modlitwa o nowe powołania kapłańskie. Razem z nami prosili także Boga o powołania w naszej parafii. Natomiast w sobotę spotkali się z młodzieżą z naszej parafii a także dali świadectwo swojej drogi powołania oraz opowiedzieli o życiu seminaryjnym.

2017-02-19 - Warsztaty

19 lutego 2017r. w Domu Parafialnym odbyły się warsztaty pt. „Nawigacja w rodzinie”

2017-02-05 - Wizyta bandurzystek z Tarnopola

Na wszystkich Mszach świętych towarzyszył nam śpiew duetu bandurzystek z Tarnopola na Ukrainie, w składzie: Yuliana Kawarivska oraz Iryna Krill, a po wszystkich Mszach – dodatkowo odbywały się krótkie koncerty.

2017-01-31 - Rocznica powstania Rady Jednostki Pomocniczej

Została odprawiona Msza święta z okazji pierwszej rocznicy powstania Rady Jednostki Pomocniczej działającej w naszej dzielnicy. Po Eucharystii, którą celebrował ksiądz Proboszcz odbyło się świąteczne spotkanie Rady w Domu Parafialnym.

2017-01-29 - Dębowe Kolędowanie

W Domu Parafialnym odbyło się Dębowe Kolędowanie. Całość prowadziła nasza Pani organistka – Sabina Jaszczyk. Zgromadzeni na spotkaniu wysłuchali a także włączyli się we wspólny śpiew kolęd i pieśni świątecznych. W kolędowaniu wzięły udział 2 młode artystki: Emilia i Agnieszka.

2016

2016-12-31 - Ostatni dzień roku kalendarzowego

Ostatni dzień roku kalendarzowego. W czasie wieczornej Mszy świętej połączonej z nabożeństwem ekspiacyjnym ksiądz Proboszcz złożył sprawozdanie roczne z działalności parafii.

2016-12-24 - Wigilia Bożego Narodzenia

Adwent kojarzy się nam z roratami. W tym roku po każdej sobotniej Mszy św. roratniej dzieci przychodziły na słodkie śniadania do Domu Parafialnego. 24 grudnia - Wigilia Bożego Narodzenia. Msza święta poranna była sprawowana m.in. w intencji księdza Proboszcza Adama z okazji jego imienin.

2016-12-08 - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP chętni parafianie podjęli się dzieła duchowej adopcji dziecka poczętego. Natomiast na Mszy świętej o godz 16:00 dwie dziewczyny zostały oficjalnie włączone do grona Dzieci Maryi.

2016-11-21 - Wspomnienie św. Tarsycjusza

21 listopada 2016r. - wspomnienie św. Tarsycjusza. Na uroczystej Mszy świętej o godz. 18:00 modliliśmy się za nasza parafialną służbę liturgiczną. Podczas Eucharystii do grona ministrantów została włączona trójka dotychczasowych kandydatów. Po Mszy świętej miała miejsce agapa w Domu Parafialnym.

 

W listopadzie 2016r. odbyły się również w naszej parafii obchody Dnia Muzyki Liturgicznej oraz zamknięcie Jubileuszu Miłosierdzia w naszym kościele. Ponadto w użyczonej przez ks. Proboszcza salce parafialnej odbyło się spotkanie inauguracyjne dzielnicowego klubu dyskusyjnego, celem którego jest zintegrowanie dębskiej społeczności oraz wszystkich parafian.

 

 

2016-11-07 - Pielgrzymka

Odbyła się pielgrzymka do Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu oraz do Sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie znajdują się Relikwie Wydarzenia Eucharystycznego.

2016-11-01 - Wszystkich Świętych

Po raz pierwszy w naszej parafii, po uroczystych nieszporach przeszliśmy procesyjnie na cmentarz gdzie po modlitwach za zmarłych, tradycyjnie już o godz 15:00 odprawiona została Msza Święta w intencji wszystkich zmarłych parafian, którzy spoczywają na naszym cmentarzu.

2016-10-30 - Marsz świętych

Odbył się marsz świętych – początek spod krzyża przed kościołem pw. św. Józefa w Załężu. Dorośli i dzieci przebrane w strój swojego ulubionego świętego ze świecami i śpiewem litanii ku czci Wszystkich Świętych przybyły do naszego kościoła.

 

2016-10-15 - Rezydentem został ksiądz Bogdan Kania

Rezydentem z prawami i obowiązkami Wikarego został ksiądz Bogdan Kania – Rektor kaplicy św. Barbary przy Centrum Handlowym SCC, moderator ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Katowickiej. Powitaliśmy Księdza Bogdana serdecznie i życzyliśmy mu błogosławieństwa Bożego i darów Ducha Świętego na czas posługi w naszej parafii.

2016-10-11 - Katecheza dla dorosłych

Odbyła się w domu katechetycznym pierwsza katecheza dla dorosłych w celu nabywania i pogłębienia wiedzy religijnej, by móc lepiej i dojrzalej przeżywać swoją wiarę. Na pierwszym spotkaniu uczestniczyło wraz z księdzem Łukaszem 19 osób. Kolejne katechezy będą się odbywać co 2 tygodnie w naszym domu katechetycznym.

2016-10-09 - Występ Scholi Gregoriańskiej

Po raz pierwszy Schola Gregoriańska działająca od niedawna w naszej parafii wystąpiła w czasie liturgii. Zespół śpiewał chorał gregoriański w czasie wszystkich Mszy św. - za wyjątkiem godz. 7:00, w ten sposób witając się z naszą parafią. Począwszy od listopada schola będzie animowała śpiew na Mszach św. o godz. 12:00 w każdą pierwszą niedzielę miesiąca kontynuując w ten sposób inicjatywę o nazwie „Msza z chorałem”

2016-10-01 - Początek miesiąca modlitwy różańcowej

Rozpoczął się miesiąc modlitwy różańcowej. Wraz z rozwojem Żywego Różańca zaczęła powstawać w naszej parafii tradycja udziału w Eucharystii sprawowanej w pierwsze soboty miesiąca jako wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy świata. Obecnie oprócz Mszy św. w tym dniu można również uczestniczyć w nabożeństwoe pierwszosobotnim o godz. 11:00.

9 października 2016r. odbywał się w kościele w Polsce XVI Dzień Papieski. Młodzież sprzedawała kremówki, zbierając na wyjazdy i rekolekcje a także zbierali ofiary na fundusz Dzieło Nowego Tysiąclecia wspierający uzdolnioną młodzież z całej Polski.

2016-09-25 - Rozpoczęcie peregrynacji krzyża św. Jana Pawła II

Mszą św. o godz. 15:00, której przewodniczył ks. Bp Marek Szkudło a koncelebrowali ks. dziekan Jerzy Słota oraz proboszcz z Nikiszowca – ks. Zygmunt Klim rozpoczęła się w naszej parafii peregrynacja krzyża św. Jana Pawła II. Peregrynacja poprzedziła rozpoczęcie roku szczególnego dla nas – Roku św. Brata Alberta. Jeden z takich domów znajduje się na terenie naszej parafii. Całość czuwania zakończyła się Apelem Jasnogórskim o godz. 20:00. Wędrowanie krzyża stało się okazją do ożywienia i pogłębienia naszej wiary i ufności Bogu.

2016-09-07 - Pielgrzymka do Łagiewnik

Odbyła się parafialna pielgrzymka do Krakowa Łagiewnik. Zwiedzano sanktuarium św. Jana Pawła II i sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

2016-08-29 - Nowy wikariusz

Dnia 29 sierpnia 2016r. dekretem Ks. Biskupa funkcję nowego wikariusza objął ksiądz neoprezbiter Łukasz Zagórski, a dnia 4 września 2016r. udzielał błogosławieństwa prymicyjnego parafianom obecnym na wszystkich Mszach Św. Księdzu Łukaszowi życzyliśmy wielu łask Bożych raz darów Ducha Świętego na czas pasterskiej posługi na naszej parafii.

2016-08-15 - Ksiądz Adam Wycisk nowym administratorem

Decyzją Ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca nowym administratorem parafii został Ksiądz Adam Wycisk. Kanoniczne przejęcie Parafii miało miejsce w dniu 14 sierpnia 2016r. Do nowej parafii księdza Adama wprowadził Dziekan dekanatu Katowice Załęże - ksiądz Jerzy Słota.

 

Ksiądz Adam Wycisk urodził się 15 maja 1969r. w Tarnowskich Górach. Pochodzi z parafii Wniebowzięcia NMP w Rojcy. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Arcybiskupa Damiana Zimonia 14 maja 1994r. w Katowickiej Katedrze. Dotychczas posługiwał w 6-ciu parafiach, a ostatnią była parafia pw. św. Jadwigi w Tychach. Wśród wielu duszpasterskich działań warto wymienić pięciokrotną organizację grup wyjeżdżających z terenu Archidiecezji na Światowe Dni Młodzieży, do: Toronto – 2002r., Koloni – 2005r. Sydney – 2008r. Madrytu – 2011r.; - Rio de Janeiro -2013r.; a także pełnił funkcję koordynatora Światowych Dni Młodzieży w Tychach w latach 2014-2016.

 

Księdzu Adamowi życzymy wielu łask Bożych oraz darów Ducha Świętego. Niech Maryja - Matka kapłanów wspiera Go w kapłańskim posługiwaniu i dodaje sił na czas duszpasterskiej posługi na nowej parafii.

2013

2013-07-01 - Bierzmowanie naszej młodzieży w Załężu

...

2013-06-26 - Odpust parafialny

...

2013-06-01 - VII Festyn Parafialny

...

2013-03-30 - Wigilia Paschalna

...

2013-03-29 - Wielki Piątek

...

2013-03-28 - Wielki Czwartek

...

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach, siedziba: Katowice, Chorzowska 160.